Термін зберігання речі після закінчення договору зберігання (судова практика

Зберігач зобов’язаний зберігати річ аж до її повернення поклажодавцеві навіть якщо термін договору закінчився.
Між ФОП і держпідприємством укладено договір зберігання на складі, згідно з яким ФОП передає компанії майно, а остання зобов’язана стежити за його збереженням. Через півроку зберігач повідомляє листом ФОП про закінчення дії договору в зв’язку з реорганізацією підприємства і припиненням надання послуг зі зберігання майна. Договір, згідно з листом, припиняє свою дію через 20 днів. При цьому в умовах договору чітко вказано, що договір припиняє свою дію на підставі заяви однієї із сторін, яке повинно бути зроблено не пізніше 20 днів до дати припинення договору. ФОП ніяк не реагує на повідомлення зберігача про припинення дії договору. І тільки через півроку після отримання листа він звертається до держпідприємства з вимогою повернути майно або компенсувати його вартість, якщо товару більше немає. Зберігач нічого не віддає, а тому ФОП звертається до суду.
Незважаючи на те, що зберігач попередив ФОП про припинення дії договору за 20 днів, як того вимагали умови договору, і, не дивлячись на те, що ФОП півроку не забирав своє майно, суди всіх трьох інстанцій задовольнили позовні вимоги ФОП і стягнули зі зберігача-держкомпанії вартість майна.
Вищий господарський суд України (далі — ВГСУ) при цьому посилається на ст. 949 ЦКУ — зберігач зобов’язаний повернути поклажодавцеві майно, передане на зберігання. Суд також заявляє, що такий обов’язок зберігача не припиняється після закінчення терміну договору. Хоча в ст. 949 ЦКУ цього не сказано. Крім того, суд посилається на ст. 946 ЦКУ, згідно з якою, якщо поклажодавець після закінчення дії договору не забрав річ, то він зобов’язаний заплатити зберігачу за весь фактичний час зберігання. На цій підставі ВГСУ дійшов висновку про те, що зберігач зобов’язаний зберігати річ аж до її повернення поклажодавцеві. Тому він зобов’язаний відшкодувати ФОП вартість втраченого майна. На доводи зберігача про те, що ФОП нічого не зробив, щоб забрати своє майно після закінчення терміну договору, суд нічого не відповів.
Дана правова позиція міститься у Постанові Вищого господарського суду України від 12 жовтня 2017 року, справа № 910/21756/16

Просмотров: 407

Добавил: Юрист SABICOM

Дата добавления: 02.05.2018